מכל מקום

רשומה על היגד שלא ברור אם יצא מפי הילד או לא – הייתה לנו כבר. הפעם מתקדמים: רשומה שתנתח את לשונו של ילד שעדיין לא יודע לדבר.

לא דחוף לבלדד העניין הזה של דיבור. יש דברים הרבה יותר מעניינים בחיים. רוכסנים, למשל. מלחיות. משקפיים של אמא. לדבר עוד יהיה זמן בהמשך. בינתיים הוא מסתפק במילה אחת, ואמא שלו לא צריכה יותר מזה כדי שיהיה לה מה לכתוב.

אולי "מילה" זו לא הגדרה מדויקת. זה יותר קרוב להצגה: כפות ידיים פרושות לצדדים, גבות מתרוממות, הגה קצר מושמע בצליל גבוה, ומשאיר אחריו פה מעוגל בתהייה. חדי האוזן (או בעלי הדמיון) יצליחו לפענח שהצליל הקצר הוא vo, ומכאן הדרך לאיפה קצרה. יש לנו מילה.

איפה הספר? איפה המפתחות של אבא? איפה הכובע? (במלרע!) vo? בכל פעם שמחפשים משהו בבית (וזה קורה הרבה) – הדרדס מתייצב הכן ומגייס את כל אוצר המילים שלו, ואת מיטב כישרונו הדרמטי.

אבל היום לא חיפשתי. היום סתם הערתי לו כמה חבל שעדיין אין לו משקפיים משלו לעקם, כי את של אמא כה קשה להשיג. "אין משקפיים לבלדד", אמרתי, והזאטוט נענה בהתלהבות: כפות ידיים פרושות, גבות מתרוממות, פה מתעגל בצליל גבוה שהוא אולי vo .

אז עכשיו המילה הזאת משמשת גם לאין?

או שהוא מחפש את המשקפיים הדמיוניים שלו?

לא משנה. זה אותו דבר בדיוק.

בלדד אולי עוד לא יודע לדבר, אבל כבר חולק עם מיליארדי בני אדם מהמוני לשונות, תקופות ומקומות, את אותה פילוסופיה פשוטה: דבר שיש לו קיום – יש לו מקום. לא בכדי השורש משותף; קיום ומקום חד הם.

מקבץ קטן של דוגמאות לעז:

אנגלית – there פירושו שם, there is פירושו יש.

ערבית – הֻנַאכַּ פירושו שם ויש כאחד.

 יידיש – דאָ פירושו כאן, איז דאָ פירושו יש.

ובחזרה ללשוננו. אם הקיום מחייב את המקום, כי אז גם העדר מקום מורה על העדר קיום. כל זמן שלא הוכחת שיש לך מקום – קיומך מוטל בספק. ביסוד המילים לאן ואנה עומד האַיִן (ובסמיכות – אֵין).

אַיֵּה המשקפיים של בלדד, אָנָה, אַיִן, אֵין. אין משקפיים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s