אשת האדון

גברת ואדון נפגשו במסדרון. האדון – בן חמש. הגברת – לא מגלים, כמובן. האדון פנה אל הגברת בנימוס נחוש, וכך אמר: "סליחה, אדונית!" הגברת, לפני ששמה לב, מיהרה לתקן: "גברת!" אמנם יש לה כמה הסברים טובים למה אין טעם לתקן שיבושי שפה של ילדים, אבל כל אחד מועד לפעמים. רגע אחרי התיקון תהתה לעצמה: ואם אמא של עגנון הייתה מסבירה לו שאין דבר כזה אדונית, מי היה מארח את הרוכל?

ולמה באמת עגנון בחר באדונית דווקא? כי עגנון היה סופר של לשון חז"ל. המקרא הסביר לו ששרי הייתה גְּבִרְתָּהּ של הגר, וכמוה היו עוד כמה גברות וגבירות, אך הוא ביכר את "אדוניתו של יוסף" שבפי חז"ל (מדרש תהילים ז' ג). אגב, חז"ל מציעים גם אֲדוֹנָה – ואפילו ביחס לאותה אשת פוטיפר: "נצטער יוסף עם אֲדוֹנָתוֹ" (בראשית רבה פ"ט).

שוב, בפעם המי-יודע-כמה יוצא ששיבושי שפה של ילדים קולעים דווקא ללשון חז"ל. מחדשי השפה, שרובם לא היו עגנון ולא היו ביאליק, נצמדו ככל האפשר ללשון המקרא. זו השפה שהנחילו ראשוני המורים העבריים בארץ לתלמידיהם, ואותה ירשנו מהם. יוצא שחומר הגלם שלנו הוא ברובו לשון המקרא, בדיוק כמו חומר הגלם של חז"ל. כשחומר הגלם הוא לשון המקרא, וההיגיון פועל ויוצר בו באופן חופשי (למשל, לוקח את אדון ומדביק לו סיומת נקבית) – מגיעים פעם אחר פעם לאותם תוצרים שקדמונינו הגיעו אליהם בנסיבות דומות.

9 מחשבות על “אשת האדון

  1. יפה. כפי שכבר העירו על הצורה "ת'כדור" שצמחה באופן טבעי גם אצלנו וגם בלשון חז"ל הדבורה, כפי שעולה מאגרות שמעון בן כוסיבה ("שאני נותן תכבלים ברגלכם"), וכמו נטיית נחי ל"א על דרך ל"י, שמופיעה אצל ילדים באופן טבעי כפי שצמחה בלשון חז"ל. הבן שלי אומר "היא שמתה" במשמעות "היא שמעה" (שהרי הגרוניות היטשטשו לגמרי), כפי שדובר לשון חז"ל היה אומר "קרתה את שמע" במקום "קראה את שמע", "יצתה בת קול" במקום "יצאה בת קול" וכו'.

  2. על פי מילון בן-יהודה, נראה שדווקא רש"י הוא שחידש את השימוש במילה גברת כתואר כבוד (במקביל ל"אדוני" המקראי): "לא שישאל לה (לבעלת הבית) לשלום אלא לבעלה ישאל מה שלום הגברת (רש"י ב"מ פז).

  3. מעניין מאוד, תודה.

    תגידי – אם אני מעדיף את לשון חז"ל על לשון המקרא – זה יכול להיחשב בחירה "פרו-גלותית"?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s