מה עושות הפעוטות בלילות

בלדד רק אתמול נולד, וכבר הוא מדרדס בכל הבית ומביע את דעתו בנחרצות-לא-מילולית בכל נושא. כבר מרגישים קצת מגוחך לקרוא לו תינוק. מתחילים למדוד על הלשון את המילה פעוט.

תינוק, פעוט, מה זה משנה – ברבים זה נשאר לא הגיוני באותה מידה. אבל מלכישוע משתדל מאוד לדייק בלשונו. בשיחה טרנס-אטלנטית הוא הסביר לבן דודו (איך כיניתי כאן את הילדון הזה פעם? אה, כן,  אֲחִימַהֲלַלְאֵל) "בלדד מוציא ספרים מהארון; פעוטות עושות… אה… פעוטות… עושים לפעמים דברים כאלה".

אהה! מזל שהצלחתי לתפוס את הרגע הקטן של השיבוש.

יש בעברית המוני שמות עצם זכריים שסימות הרבים שלהם נשמעת נקבית: שולחנות, כיסאות, נרות, בורות, חלומות ועוד כהנה וכהנה (כל הזכויות שמורות ללשון המקרא). גם שמות עצם אנושיים אינם מופלים: תינוקות, פעוטות, בכורות, לקוחות (רוב הזכויות שמורות ללשון חז"ל).

מקובלנו מלשון המקרא ומלשון חז"ל ששם התואר או הפועל הנלווה לשם עצם כזה יותאם למין האמיתי ולא לזה הנראה לעין. " וּבֹרֹת חצובים אשר לא חצבת" (דברים ו' יא) – שם התואר זכרי, כיוון שבור הוא זכר; "פעם אחת היו תינוקות משחקין בשדה" (משנה, בכורות ה', ג) – הפועל הוא זכרי, כיוון שתינוק הוא זכר.

מה שהיה טוב לקדמונינו המקראיים והחז"ליים לא ערב לקולמוסם של כותבי העברית בימי הביניים. שם עצם שנחתם ב-ים ואחריו שם תואר שנחתם ב-וֹת, או להפך, צרם את אוזנם.

אם צורם – צריך לתקן. איך לתקן? יש שתי אפשרויות: להתאים את סיומת השם לסיומת התואר שבא אחריו, או להתאים את סיומת התואר לסיומת השם שבא לפניו. שתי הדרכים כשרות, ואת שתיהן אפשר למצוא בכתבים העבריים מימי הביניים. הנה דוגמאות:

"הלכות מאכלות אסורות" (קובץ מתוך ספר קדושה, משנה תורה) – שם העצם מאכלות מתפרש כשם עצם נקבי, וחובר אליו שם תואר נקבי.

"ובעבור שיש בספר הזה מִלּוֹת קשות" (מתוך הקדמת אבן-עזרא לשיר השירים) – שם העצם מילים מוחלף למילות כדי להתאים לשם התואר הנקבי שאחריו.

נדיר שמוסכמות לשון מימי הביניים מקבלות חותמת כשרות בעברית החדשה. מי הם הביניימים האלה, שאפילו לא דיברו בעברית שכתבו, שישנו מהתקן המקראי? בקושי לחז"ל מותר. בלשוננו התקן הוא ציפורים עפות, נשים חכמות, לקוחות מרוצים, תינוקות עגלגלים. שם התואר מותאם למין האמיתי, לא למדומה.

אז מלכישוע, שמעד לרגע בלשונו ומיד תיקן, מגלם את סיפור התפתחות השפה: בימי הביניים גלשנו לרגע מהתקן המקראי-חז"לי, בעת החדשה מיהרנו להחזיר עטרה ליושנה.

2 מחשבות על “מה עושות הפעוטות בלילות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s