סבוצפת 1 – העדפות גרפיות

ילדים צעירים משבשים בדיבור. אחר כך הם גדלים ורוכשים את רוב כללי השפה המדוברת, מתרגלים ליוצאים מן הכלל ולשאר השיגעונות, והשיבושים פוחתים. ואז מגיע השלב הבא – ילדים גדולים משבשים בכתיבה. מעקב אחרי תוצרי כתיבה מהשנה-שנתיים הראשונות שבהם ילד כותב מספק בלי סוף נושאים למחשבה.

את צירוף האותיות שבכותרת לקחתי מאחד המשפטים הכתובים הראשונים של מתושלח, בתחילת כיתה א'. לנוחיות הקוראים, אנקד אותו: סַבָּוְצָפְתָ. מי שפיענח יקבל נקודה. ולטובת אלו שלא פיענחו: סבא וסבתא.

אז מה יש לנו כאן?

# חסר רווח בין המילים. רווח בין המילים בכתיבה הוא מיומנות קשה לרכישה אצל כל הילדים שאני מכירה. גם במקומות שבדיבור אנחנו מרווחים, לא פשוט לתרגם את רגע השתיקה לסנטימטר לבן. אבל לדעתי רוב המילים בדיבור שלנו נאמרות ללא כל מרווח ביניהן. לא מדובר דווקא בדיבור מהיר – גם בדיבור איטי אין לנו צורך להשתתק בסוף מילה, אלא אם כן מבחינת התוכן המילה מנותקת מהמילה הבאה. בדקו, למשל, איך טבעי לכם להגיד מן הסתם ואיך טבעי לכם להגיד מהספאם. יש הבדל? סביר שלא. בכתיבה הצירוף הראשון נחשב לשתי מילים והשני למילה אחת, אבל בדיבור אין הבחנה כזאת. וכך סבא וסבתא שבכתיבה הם סבאוסבתא בדיבור, וצריך הרבה תרגול כתיבה כדי להתרגל לרַווח ביניהם.

# חסרה אל"ף, פעמיים. מתושלח שלל אותה גם מסַבָּ וגם מצָפְתָ. האל"ף הזאת היא קישוט גרפי בלבד. גם בדיבור קרייני מוקפד היא לא אמורה לקבל ביטוי פונטי. הסיבה היחידה לקיומה היא שאנחנו לא אוהבים לחתום מילה בסימן ניקוד. נכון, כ"ף סופית מסתדרת עם זה. נכון, יש עוד כמה אותיות שלפעמים מעזות, אבל ההעדפה האסתטית של הכתיב העברי (וגם הארמי, שממנו לקוחות המילים האלה) – להוסיף אות אהו"י כשמילה נחתמת בתנועה. אז כמו בסעיף הקודם, גם כאן יש העדפה שהיא גרפית בלבד, וזרה למי שנחשף רק לשפה מדוברת עד לפני זמן קצר.

גמרנו עם סבא. אחרי שהחזרנו לו את האל"ף ואת הרווח הוא כבר יכול לצאת לכסח את הדשא או לעשות כל דבר אחר שסבאים עושים. אבל בצפתא נשארו עוד שני נושאים לדיון. המשך יבוא.

מחשבה אחת על “סבוצפת 1 – העדפות גרפיות

  1. ממש מרתק! אף פעם לא חשבתי על זה.
    אשלח זאת למורות בכיתות א- ב אצלנו…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s