כאן גרים עם כיף

כבר חבשתי פה פעם אחת את כובע עורכת הלשון המטיפה, ואני מתכוונת לעשות זאת שוב כעת.

אנחנו, צבא עורכי הלשון, ניסינו במשך שנים להתרות בכם, דוברים ילידיים פרימיטיבים, שתפסיקו להסיג את גבולה של מילת היחס ב. נו, די, אל תיתנו לעִם לנגוס בה כל-כך הרבה.

עִם, הסברנו, מצרפת בין פרטים שפועלים בצוותא, עושים אותה פעולה בו-בזמן. הדגמנו מהתנ"ך:

"והנער יעל עם אחיו" (בראשית מ"ד לג) – האחים יעלו והנער יעלה, ביחד.

"לאכל לחם עם חֹתן משה" (שמות י"ח יב) – החותן יאכל והם יאכלו, ביחד.

"וילך עם שרי מואב" (במדבר כ"ב כא) – השרים הלכו והוא הלך, ביחד.

מילת היחס ב, לעומתה, מתאימה לצירופים לא שוויוניים. אם תפסיקו להבין אותה רק כבתוך, תוכלו לראות כמה היא רחבה, כמה משמעויות וגוני-משמעויות היא מסוגלת להכיל.

הדגמנו מהתנ"ך:

"ואחרי כן יצאו בִּרְכֻש גדול" (בראשית ט"ו יד) – ולא עם רכוש.

"וַיִּשָּׂאֻהוּ במוט" (במדבר י"ג כג) – ולא עם מוט.

הדגמנו מלשון חז"ל:

"פרתו של רבי אלעזר בן עזריה היתה יוצאה ברצועה שבין קרניה" (משנה, שבת ה', ד).

"לא יצא החיט במחטו סמוך לחשכה" (משנה, שבת א', ג).

אתם עמדת במרייכם, המשכתם ללכת עם תיק ולאכול עם אוזניות, ואנחנו התעצבנּו: תיק יודע ללכת? אוזניות יודעות לאכול?

כשטענתם שאי אפשר ללכת לשוק בסל, וכל העסק הזה מגוחך, ושהעולם התעדכן מאז חז"ל, הראינו לכם שעד לא מזמן עוד דיברו ככה אצלנו, או לפחות שוררו ככה. לנעמי שמר, למשל, לא הייתה בעיה לצאת ולטייל על כל ארץ ישראל במקלה ובתרמילה. וביאליק בכלל, עם יוסי בכינור, פסי בתוף וכל השאר.

אבל כל המקורות האלה לא הועילו. הסימנים האדומים שלנו על הטקסטים שהגשתם לנו לעריכה נשארו מבוישים. דוברי עברית פשוט מסרבים לתת לב את הכבוד הראוי לה.

בסדר, בסדר, ניצחתם. כן, אנחנו זוכרים, השפה שייכת לדובריה, ובשורה התחתונה ההחלטה היא שלכם. אבל רק תיקחו בחשבון שהתפתחות השפה לא נעצרת אצלכם. כשתשמעו איך הדור הבא מתבטא, אל תצקצקו בלשון. הנוער של היום בסך הכול ממשיך בדרכו של הנוער של אתמול.

הנה, כך שמעתי את הנוער אצלנו, מלכישוע שהיה אז לקראת גיל שלוש, דוחק את רגלי ב לטובת עם:

"הנה קרוטונים עם טעם שום!"

"יש ופלים עם טעם לימון?"

5 מחשבות על “כאן גרים עם כיף

 1. עם הקוראים הסליחה, הכותרת נשמטה משום מה ואני לא מצליחה להחזיר אותה בעריכה.
  מילא, היא לא היתה מוצלחת במיוחד.

 2. חשבתי על עוד כמה מקרים שמצדיקים "עם", בנוסף לדוגמה שלך של "ללכת לשוק בסל". למשל:
  – כשעלולים להבין את הב' כ"בתוך". "אכלתי פיתה בחומוס" (על משקל "דג ברוטב") נשמע מוזר בהתחשב בעובדה שבדרך כלל אנו אומרים "אכלתי חומוס בפיתה" (בתוך פיתה).
  – כאשר הדבר המצורף אינו מצטרף בקלות. גם מי שאומר "שתיתי קפה בחלב" לא יאמר "שתיתי קפה בסוכרזית".
  – וחוץ מזה, ה"עם" משתלטת גם על מילים אחרות, לא רק על ב'. למשל: "בקבוק עם פקק", "אוטובוס עם ארבעה גלגלים", "שולחן עם רגל שבורה". בכל המקרים האלה נדמה לי שראוי לומר "ולו" (אוטובוס ולו ארבעה גלגלים). אבל בדיבור יש בעיה לומר "ולו" כי זה נשמע כמו "ולא".

  • תודה על תגובתך המחכימה. הערותיי:

   א) לדעתי הדבר העיקרי שהדוגמאות שלך ממחישות, הוא כמה השימוש בב' כבר לא טבעי לנו. אתה אומר שגם מי שאומר "קפה בחלב" לא יאמר "קפה בסוכרזית" – המשמעות של זה היא שאנשים עוד יכולים לשאת צירופי ב' כאלה כשהם צירופים כבולים, ביטויים שהם מצטטים אותם בדיוק כפי ששמעו – אבל השפה העכשווית שלנו כבר לא מאפשרת לנו ליצור צירופים כאלה מחומרי גלם. כלומר השימוש בב' בהוראה הזאת כבר לא חי אצלנו, והכי הרבה שאנחנו יכולים להגיע זה לאתר פה ושם מצבה לזכרו. (גם בדוגמה עם הפיתה בחומוס, אתה נותן הסבר הגיוני, אבל לי זה כן מצלצל "בסדר" בכל זאת, כי מהדהד לי בזיכרון הביטוי "לחם בחמאה" שזכור לי מספר בתרגום ישן שקראתי בילדותי. אז ביטוי שבתפיסת הלשון שלי הוא כבר קיים, לא יהיה זר לי. אני בטוחה שאם לא הייתי קוראת במקרה את הביטוי הזה בספר, זה כן היה נשמע לי זר, לא סביר ולא ייתכן.)

   ב) נכון ש"עם" משתלטת על הרבה אזורים שלא היו בידיה בעבר. אבל אני קצת מתחרטת על איך שהצגתי את הדברים ברשומה, כאילו בכל המקרים הללו ב' היא החלופה היחידה ל"עם". לא טוב לתקן בצורה אוטומטית כזאת. למשל במקרה של הלכתי לשוק בסל, אני אפסול את "עם" גם אם מוגזם מדי אפילו בעיניי להמיר אותה בב'. יש עוד חלופות, ותמיד כדאי לנסות להיות יצירתיים. מה רע ב"הלכתי לשוק ובידי סל"? וכן בדוגמאות שלך. אפשר "ולו", ואפשר להעלות גם הצעות אחרות, לפי צורכי המשלב וההקשר. לפעמים יתאים יותר "בקבוק בעל פקק", "שולחן שרגלו שבורה", "אוטובוס-מרובע-גלגלים" (אם במקרה מדובר בטקסט הומוריסטי).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s