מילות יחס – חלק אחרון

מהרשימה הגדולה של שיבושי מילות יחס שהצגתי לפני פרוץ החגים כבר לא נשאר הרבה. אחרי חלוקה פנימית אחת ועוד אחת נשארו עוד שיבושים בודדים שלא התייחסתי אליהם. חלקם עוסקים בהטיות המילה מִן, ונראה שגם לא אתייחס אליהם בגלגול הזה. המילה הזאת גדולה עליי.

אז נשארו בעצם עוד שני ציטוטים לדון בהם:

"אני בתור אַחֲרֵיהוּ"

"אני ממש כָּמוֹו"

השני מביניהם נשמט בטעות מהרשומה הראשונה בסדרה. רעמסס הוא שהשמיע את ההברקה הזאת, בגיל חמש, ומעט אחריו יצא לי לשמוע גם את מתושלח בן השלוש וחצי שובר את הראש: "הוא כָּמוֹו… כָּמוֹנוֹ". הניסיון השני נשמע כמו גזירה מכָּמוֹנִי – אם בשביל מדבר מצמידים למילה סיומת נִי, הגיוני להצמיד לה סיומת נוֹ בשביל נסתר.

אז נשאר כָּמוֹו (kamov) ולעומתו אַחֲרֵיהוּ – שתי מילים חמודות שעשו החלפות. אחרי היא מילת יחס דיפתונגית רגילה, כמו לפני, על ידי ועוד רבות שנסקרו כאן. הסיומת שלה לנסתר היא av – אַחֲרָיו. לעומתה, כמו היא מליגה אחרת. בעצם זו מילת היחס היחידה שאני מצליחה להיזכר בה שנחתמת בתנועה ממש, ולא בדיפתונג (תזכורת – דיפתונג הוא רצף תנועות, כגון רצף התנועות שהלשון עוברת בין צירה לחיריק בסוף המילה אחרי), ונטייתה נראית ממש כמו נטיית פועלי עתיד עם כינוי מושא חבור:

כָּמוֹנִי, כָּמוֹךָ, כָּמוֹךְ, כָּמוֹהוּ, כָּמוֹהָ.

יִשְׁמְרֵנִי, יִשְׁמָרְךָ, יִשְׁמְרֵךְ, יִשְׁמְרֵהוּ, יִשְׁמְרֶהָ.

מסתבר שאנחנו שולטים לפחות בשלוש מערכות נטייה למילות יחס (יותר מזה, אבל לא נסתבך). גוף ראשון יכול להיחתם ב- i (אֶצְלִי), ay (אֵלַי), או ni (כָּמוֹנִי). גוף שלישי יחיד יכול להיחתם ב- o (אֶצְלוֹ), av (אֵלָיו), או hu (כָּמוֹהוּ).ואפשר להמשיך ולהדגים גם על שאר הגופים, אך לא נייגע את הקוראים. אנחנו הדוברים הבוגרים שולטים בהן, והטף משבשים בהן ומערבבים אותן זו בזו.

4 מחשבות על “מילות יחס – חלק אחרון

 1. הלוחם האמיץ גם אומר: "אני רובה עליך!"; "רביתי עליכם!" אולי כמו שהמקרר גם מקרר? אבל היוצא מן הכלל הוא ששם העצם משמש גם לפועל, לא?

  • ראשית, הוא בחברה טובה. גם ישמעאל היה רובה (בראשית כ"א כ).
   שנית, הגאון שלך תפס שהמילה "רובה" שקולה במשקל של בינוני (ובלשון העם – הווה), שלרוב משמש בשפה כפועל – כמו "רוצה", "עושה", "חונה"…
   גם "מקרר" שקול באותו משקל מתעתע, כמו "מסדר", "משחק".
   כל הבינוניים האלה עוד לא החליטו אם הם שם או פועל. בתנ"ך יש מקרים של צורת בינוני אחת שמקבלת ניקוד שונה בשני הקשרים שונים – פשוט כי כאן המשפט משתמש בה כשם וכאן כפועל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s